Domov / Príbehy / Život s chorobou / Martin: O náhradnom rodičovstve a príbehu chorého Peťka

Martin: O náhradnom rodičovstve a príbehu chorého Peťka

Oblasť: Život s chorobou

Dĺžka videa: 15:14

Martin vyrastal ako počujúce dieťa nepočujúcich rodičov. Hovoriť ho učila babička. Ako dieťa bol ukrátený o niektoré veci. Nikdy nechodil s rodičmi na koncerty alebo na podujatia a neraz sa pýtal sám seba, prečo práve on. S odstupom času prišlel na to, že za to nemôže. Nikdy sa nezaoberal tým, či by hendikep jeho rodičov mohol mať vplyv aj na jeho budúcu rodinu. Zmenilo sa to až vtedy, keď spoznal Martinu. Jedného dňa Martinovi povedala, že by sa rada stala profesionálnou matkou a tak prišiel medzi nich Vilko, malý rómsky chlapec, ktorý s nimi ostal dodnes. Po ňom prišli aj ďalšie deti ako Peťko. Chlapček však skončil s chorým srdcom v kardiocentre a Martinova rodina sa musela pasovať s ťažkou situáciou. Horšie bolo, keď im povedali, že Peťko nemôže byť zaradený na trasplantáciu, pretože je z neúplnej rodiny. Peťko napokon zomrel v živote Martinovej rodiny zanechal smútok. "Čím sa to dieťa odlišuje od iného dieťaťa, ktoré behá po vonku? Kde sa to vzalo? Kto toto vymyslel, že tu u nás môže takto fungovať?" pýta sa so smútkom v hlase Martin.

Otázky:

• 1:49 Čo si ako počujúce dieťa nepočujúcich rodičov nezažil?
  • 4:02 Riešil si otázku dedičnosti poruchy sluchu?
  • 5:13 Kedy ste sa s manželkou rozhodli stať náhradnými rodičmi?
  • 8:21 V čom je špecifická starostlivosť o deti, ktoré máte v opatere?
  • 10:04 Aký bol príbeh chorého Peťka, ktorého ste mali v starostlivosti?
  • 11:00 Ako príbeh tohto dieťaťa skončil?
  • 13:12 Slovo na záver...

Toto video podlieha predplatnému

Pre prístup k tomuto videu potrebujete mať aktívne predplatenú Online živú knižnicu. Pre pokračovanie sa zaregistrujte. Ak už máte predplatné, prihláste sa prosím.

Metodiky k videu

K tomuto videu nie sú k dispozícii žiadne metodiky.

Pomôcky k videu

K tomuto videu nie sú k dispozícii žiadne pomôcky.

Otázky a odpovede

Pre položenie otázky sa prihláste.

Podporujú nás